kayitli_sermaye

Finans, borsa ve ekonomi içerisinde sıklıkla kullanılmakta olan terimlerin tanımlarını ve tüm işlevlerini anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda kayıtlı sermaye nedir sorusuna cevap vereceğiz. Halka açık olmayan anonim şirketlerinin kullanmakta olduğu bu sistem şirketin sermayesinin artırılması konusunda yönetim kuruluna atanmış olan yetkinin en üst derecesini gösteren sermayeye deniyor; evet, biraz fazla karışık bir terim. Ancak esas sermaye ile kayıtlı sermaye arasındaki fark nedir sorusuna de verecek olduğumuz cevaptan sonra kafanızda daha anlamlı şeyler oluşacak.

Esas sermaye, tamamı anonim şirket olan kurumun sözleşmede taahhüt etmiş olduğu sermayeye deniyor. Kayıtlı sermaye ise sermayenin artırılmasında hisse sahiplerine de değil de, sadece yönetim kurulu üyelerine tanınan yetkiler sonucunda toplanmış olan sermayeye deniyor. İnternet üzerinden araştırarak birçok örneği bulunabilecek olan kayıtlı sermayeler aslına bakılırsa anonim şirketleri tarafından resmi olarak açıklanmıyor; ancak biz size küçük bir örnek sunalım.
Örneğin; başlangıçtaki sermayesi 200 bin TL olan şirketin kayıtlı sermaye tavanı 1 milyon TL olarak belirlenir ve yönetim kurulu alacağı kararlarla sermayeyi önce 200 bin TL’ye, sonra 400 bin TL’ye, sonra da sırasıyla 800 bin TL’ye ve 1 milyon TL’ye çıkarır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir