İzzet Özilhan

izzet özilhan hayatını kaybetti, İş ve finans dünyasının en önde gelen isimlerinden birisi olan İzzet Özilhan, geçtiğimiz gün hayata gözlerini yumdu. 94 yaşında aramızda ayrılmış olan Anadolu Grubu kurucusu Özilhan, bu vakte dek altına imza atmış olduğu işlerle birlikte hep hem ülkeye katkı sağlamış hem de ileri görüşüyle çoğu firmaya örnek olmuştu. 1950 yılında ortağı Kamil Yazıcı’yla birlikte Anadolu Grubu’nu kurmuş olan İzzet Özilhan’ın cenazesi bugün Batı Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak olan namaz sonrası defnedilecek. Defnedilecek mezarlık ise Ümraniye Kocatepe Mezarlığı.

11 Mayıs 1920 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde dünyaya gelen Hacı İzzet Özilhan orta öğrenimi bitirdikten sonra, babasının yanında iş hayatına atıldı. 1937 yılında babasının yanında çalışarak başladığı ticaret hayatını, sonralarda İstanbul’a taşıdı.
Ülkemizin önde gelen sanayicilerinden biri olan Hacı İzzet Özilhan, 1950 yılında, kendisi gibi genç bir işadamı olan Kamil Yazıcı ile ortak olarak ticaret ve sanayi şirketlerini kurmaya başladı.

1960’lı yılların sonunda holdingleşme aşamasına gelen gruba, Anadolu insanının girişim gücüne ve başarma azmine olan inancın bir ifadesi olarak Anadolu Grubu adı verildi

1979 yılında, ortağı Kamil Yazıcı ile birlikte kurdukları Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Türkiye’ye 50’nin üzerinde kalıcı eser kazandırdı.

Hacı İzzet Özilhan, 1997 yılında 9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Üstün Hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

1976-1982 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüten Hacı İzzet Özilhan’ın, Merhume Hacı Türkan Özilhan ile 61 yıl süren evliliğinden iki çocuğu ve 5 torunu var.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir