Beşiktaş’ın uzun zamandır beklediği İnönü Stadı projesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan onay çıktı. Eski stadın yıkılıp yerine daha modern bir stad yapılmasını öngören proje için Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in Başbakan’la bir araya geldiği ve Demirören’in onayı aldığı öğrenildi. 18 ay içinde tamamlanması beklenen yeni stadın oluşumunun planlanması şu şekilde düşünülüyor:

* 45 bin kişilik proje, 35 bin kişiye inecek.

* Olimpiyat standartlarına uygun yeni stat, şimdiki yükseklik geçilmeden, zemin zaten deniz seviyesinde olduğu için daha fazla aşağı inilmeden yapılacak.

* Mevcut çizimlerden farklı bir çalışma yapılıyor. Mevcut maketlerden en önemli farklar; tamamının üzeri kapatılacak, mevcut maketteki otel ve alışveriş merkezi yeni projede yer almayacak.

* Stat yaklaşık 35 metre içeri çekilecek ve cephe çevreye daha uyumlu hale getirilecek. Bu sayede Dolmabahçe’den Maçka’ya çıkan cadde yeraltına alınacak.

* 18 ayda tamamlanacak inşaat için Mayıs’ta kazma vurulacak ve inşaat ‘yap-işlet-devret’ modeliyle yapılacak. Bölüm bölüm değil, toptan yıkılıp yapılacak.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir