tcdd

hızlı tren finansmanına devlet hazinesi garantisi, Yeni düzenlenmekte olan torba yasasıyla birlikte yüzü gülenler arasına TCDD de eklendi. Yasaya son zamanlarda eklenmiş madde ile TCDD’nin yürütmekte olduğu hızlı tren projesinin finansmanına devlet garantisi getirildi. Daha önce hızlı tren projesinin 5.3 milyar liralık gideri dış krediyle finanse edilirken geri kalan 3.3 milyarlık bölüm devlet hazinesi tarafından finanse edilecek. Bu durumun gerekçesi olarak “TCDD’nin mali yapısının uygunsuzluğu” gösterilirken en önemli noktalardan biri de borcun bütçede gözükmeyecek olması.

BİR KEZ DAHA TEKLİF

Düzenlemeye göre, TCDD’nin 2014 yılından 2018 yılına kadar yapacağı yatırımlara Hazine tarafından karşılıksız tahsis yoluyla dış finansman sağlanacak. Hazine’nin desteğiyle finanse edilecek projelerin başında İstanbul-Ankara Hızlı Tren hattı geliyor. Toplam 8.8 milyar liralık büyüklüğü bulunan proje için 7.5 milyar lira dış finansman kullanılması hedefleniyor. Bugüne kadar hızlı tren için yaklaşık 6.3 milyar lira harcanırken, bunun 5.3 milyar lirası dış krediyle finanse edildi. Söz konusu proje için 2.2 milyar liralık daha dış krediye ihtiyaç bulunuyor. Bunun 560 milyon lirasının da bu yıl bulunması gerekiyor. Hızlı tren de dahil olmak üzere TCDD’nin yürüttüğü tüm projeler içinse 9.1 milyar liralık dış krediye ihtiyaç bulunuyor. Bu rakamın 5.8 milyar lirası bugüne kadar karşılanırken; 3.3 milyar liralık kredi ihtiyacı devam ediyor.

BÜTÇE KÜÇÜLECEK

Bugüne kadar tüm yatırımları bütçe üzerinden finanse edilen TCDD’nin yatırımları yeni dönemle birlikte, bütçede yer almayacak. Eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız, “Eskiden TCDD borçlanıyordu, Hazine garanti veriyordu. Artık Hazine borçlanacak, üstelik bunun bütçeyle olan bağı da koparılıyor. Bu kadarlık borçlanma gizlenmiş olacak” dedi.

Her şeye rağmen temel atılıyor

3. havalimanı projesinde imar kaynaklı sorunlar giderilmediği için henüz yer teslimi yapılmamasına ve projenin ÇED Olumlu Raporu ile ilgili dava süreci devam ediyor olmasına rağmen, projenin temel atma töreni Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 7 Haziran’da gerçekleştirilecek.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir